Saulgriežu sagaidīšana Nīcgalē

 

Vasaras saulgrieži druvā un sētā

Izteikt dziesmā dvēseli liek,

Jāņi – no senčiem mantotais svētums,

tautas un zemes   vienības prieks.

21.jūnijā-  Nīcgales pagastā notika liela rosība, visi gatavojās saulgriežu sagaidīšanai. Jau 11.00 sākās ozollapu vainagu pīšana, lai vakarā varētu rotāt pagasta Jāņus. Vēlāk notika kopīga Jāņu zāļu lasīšana – gan zāļu tēju vārīšanai, kā arī sētas pušķošanai. Kad zāles tika salasītas – vieni vārīja tējas, citi pušķoja sētu. Kad sagatavošanās darbiņi tika paveikti – svētki varēja sākties.

Plkst.20.30 pagasta iedzīvotāji un viesi sanāca uz saulgriežu sagaidīšanas pasākumu. Jāņu māte un Jāņa bērni aicināja ciemiņus no Līvānu amatierteātra.

Pēc izrādes folkloras kopa ,,Neicgalīši” un vokālais ansamblis ,,Dzirkstelītes” skandināja līgo dziesmas un aicināja uz rotaļām.

Metoties krēslai tika sumināti Jāņi un Līgas. Gaviļnieki tika rotāti ar ozollapu vainagiem un zāļu pušķiem.

Tā, kā saulgriežos pienākas, Jāņi aizdedzināja ugunskuru. Dzirkstis virmoja gaisā un nu varēja sākties sadziedāšanās kopā ar tautas muzikantiem-Jāni Ģipteri,       Ilmāru Malnaču un Ēvaldu Stikānu. Ja kādam netika dziedāt, varēja  uzdancot.

Visi tika cienāti ar alu, sieru un protams ar zāļu tējām, kas ir neatņemama saulgriežu sastāvdaļa. Ugunskura liesmas vēl bija redzamas rītausmā. Svētki bija izdevušies.