SIA „Jaundīķos” graudu raža labāka nekā pērn

Nīcgales pagasta „Jaundīķos” saimnieko Gunārs un Vija Pabērzi. „Jaundīķi” Gunāram nākuši mantojumā no tēva, 2004.gadā Gunārs ar savu brāli saimniecību pārformējuši par SIA. 750 ha plašajos saimniecības laukos aug ziemas kvieši, vasaras mieži, vasaras rapsis un šī gada jauninājums – pupas, kas izvēlētas, atbilstoši jaunajām prasībām par zaļināšanu. —–

G.Pabērzs, augusta vidū pilnā sparā uzsācis ziemas kviešu novākšanu, ražu vērtē kā salīdzinoši labu un prognozē ap 5 tonnu birumu, kas ir labāk nekā pērn. Vasarā gan saules nedaudz pietrūcis, tāpēc grauds satur zemāku proteīna līmeni par vēlamo, tomēr pozitīvi, ka jūlija beigu un augusta sākuma karstums ātrāk nogatavināja graudus, kas ļāvis agrāk uzsākt pļaušanu. „Laikapstākļi ir mūžīgais drauds, vēl redzēsim kāda situācija būs uz vasaras miežu kulšana. Otrais drauds ir cenas – lai gan tās ir nedaudz kāpušas, tāpat neko dižu nemaksā. Lielākajai daļai zemnieku šogad kvieši padevušies zemākas kvalitātes, tikai kādi 20% no ražas aizies pārtikai”. Zemnieks neslēpj, ka ražas karstumā liela problēma ir arī transporta trūkums, lai ražu nogādātu pie graudu uzpircējiem.

Pabērzs stāsta, ka turas pie pārbaudītām vērtībām un pielieto aršanas metodi, lai gan tas sanāk dārgāk par šobrīd populāro bezaršanas tehniku. Vaicājot, vai pagastā vēl ir zeme, kur izvērsties, uzņēmējs atzīst, ka izvēle ir neliela – lielākoties tiek piedāvāta krūmiem aizaugusi zeme par augstu cenu, kuras atmežošana un sagatavošana prasa lielus finansiālus resursus.

„Jaundīķi” ir viena no spēcīgākajām un  modernākajām saimniecībām Daugavpils novadā, pēdējos gados tajā ir realizēti vairāki nozīmīgi ES struktūrfondu projekti, kas ļāvis iegādāties jaunu tehnikas parku, uzbūvēt graudu kalti, uzglabāšanas bunkurus un tehnikas novietni. Jau šobrīd tehnikas parks ir pietiekošs, lai apsaimniekotu pat 1000ha zemes. Nīcgales SIA “Jaundīķi” bieži ir tikuši izvirzīti gan Zemkopības ministrijas konkursam “Sējējs”, gan Daugavpils novada konkursiem. Pērn SIA „Jaundīķi” saimnieks Gunārs Pabērzs saņēma balvu „Gada investors”, jo gada laikā vien gandrīz 400 000 eiro ieguldīja modernizācijā.

„Pēdējos divus gadus esam dzīvojuši bez projektiem, jo jātiek galā ar līdzšinējām banku saistībām. Plāni nākotnei gan ir – šobrīd mums pietrūkst kaltes uzņemšanas jaudas. Pie aktīvākas ražas novākšanas, nereti graudi jāber uz asfalta un pagalmā, jo kaltē trūkst vietas,” neslēpj graudkopis.

SIA „Jaundīķi” lepojas ar stabilu un nemainīgu kolektīvu. Nodarbinātie saimniecībā strādā visu gadu un saņem stabilu algu, neatkarīgi no sezonas. Par savu panākumu atslēgu saimnieks uzskata komandas darbu, norādot, ka karstākajā sezonā, kad nereti darba diena ilgst līdz pat 20 stundām, talkā nāk arī ģimenes locekļi.

FOTOGALERIJA

Elza Timšāne